Nejslavnější prodavač bot se závazky

Článek z časopisu PC World 6/99 ode mne :) [02.06.1999]

Znáte Ala Bundu a jeho legendární 4 touchdowny v jednom zápase? Pokud Ala nejen znáte, ale také jste si ho oblíbili, tento článek vás jistě zaujme. Těm nezasvěceným se tuto postavu a celý seriál Ženatý se závazky pokusím přiblížit. Potom se spolu podíváme na několik opravdu povedených českých, ale i zahraničních www stránek, co se povalují všude možně na Internetu.

Jak to všechno začalo
Seriál, nebo chcete-li sitcom Ženatý se závazky (Married... with Children), se zrodil v hlavě dvou tvůrců (Ron Leavitt a Michael G. Moye) někdy na konci roku 1986. Seriálu se hned chopila začínající televizní stanice FOX, pro kterou se stal Ženatý se závazky po dlouhou dobu její vlajkovou lodí. Seriál vznikl jako přesný opak šťastných rodinný sitcomů, které se tenkrát v USA vysílaly - např. Plný Dům (Full House) nebo Cosby show. Naznačoval to i jeho pracovní název - "Not the Cosbys" nebo-li "Žádní Cosbyové", který mluví opravdu za vše. U nás byl Ženatý se závazky vysílán na TV NOVA v naprosto nesmyslném nočním čase, což její generální ředitel zdůvodňuje častým výskytem sexuálních průpovídek a narážek. Zajímavé jistě je, že slovenská televize VTV jej klidně vysílá v osm hodin večer a nikomu to zdá se nevadí... Ale na druhou stranu se říká, že když TV NOVA tento seriál koupila, udělela tu nejlepší věc za celou dobu svojí existence.

Celý seriál je o rodince Bundových z Chicaga Illinois, která nemá téměř nikdy žádné peníze. Jak by také ano, když Al Bunda, bývalý hráč amerického fotbalu na Polkské střední, je prodavačem bot v místním "nakupáku" a jeho žena Peggy je žena v domácnosti, která ovšem nemá ani páru, co je to například sporák nebo vysavač a raději sleduje Oprah show ze svojeho milovaného gauče. Pokud seriál neznáte, tak vězte, že tato veselá dvojka má dokonce děti a to rovnou dvě - starší Kelly, které Al říká Melounek a mladšího "synka" Buda. Další postavou do historie je feministická sousedka Marcy, která měla v prvních čtyřech vysílacích sézonách za manžela Steva Rhoadese. Později se za podivných okolností provdala za nového manžela a nepracanta Jeffersona D'Arcyho.

Do hlavních rolí byli obsazeni tenkrát ještě ne moc známí herci, ze kterých se za ty léta vysílání postupně stali hvězdy první velikosti. Hlavní postavu Ala Bundy hraje Ed O'Neill, jeho ženu Peggy Katey Sagal (katey.hypermart.net/), Buda David Faustino a Kelly, dnes asi nejznámější a herecky nejaktivnější, Christina Applegate (www.christina-applegate.com/ - perfektní stránka, najdete zde snad všechny informace, co se dají o Christině sehnat). Marcy hraje Amanda Bearse (ODKAZ), Steva David Garrison a Jeffersona D'Arcyho Ted McGinley.

Bohužel musím vás neznalé zklamat - seriál byl v červnu 1997 po odvysílání posledního dílu zrušen. Producenti zkrátka již nechtěli platit 1,5 miliónu dolarů za jednu epizodu, což na jedné straně chápu, ale na té druhé je to od nich pěkný podraz, protože všichni herci byli ochotní hrát dál a seriál by si na sebe určitě dokázal vydělat. Stejně se ale Ženatý se závazky stal nejdéle vysílaným komediálním seriálem (sitcomem) v dějinách televize - celých 11 let ho mohli v premiéře sledovat milióny diváku po celém světe!

Stránky ve světě
Ve světě můžeme nalézt spoustu stránek různých kvalit. Některé nabízejí pouze obrázky, jiné například celé díly ve formátu RealVideo, ale samozřejmě, že většina z nich poskytuje i základní informace v kombinaci s předešlým, např. tato. Kdo chce, může se třeba přihlásit do fanklubu MwC na adrese http://www.mwcfc.com/ nebo se stát členem spolku NO MA'AM. Bohužel po ukončení seriálu mnoho stránek zaniklo, včetně i té oficiální společnosti Fox, nebo přestaly být pravidelně aktualizovány. K těm, které nebyly zrušeny, ale jejich aktializace probíhají jednou za uherský rok patří i druhá oficiální stránka společnosti Columbia/TriStar. Zde nalezneme opravdu jen ty nejzákladnější informace jako co je to Married... with Children, kdo tam hraje, základní děj a to je všechno lidičky. Ale hezké je alespoň to, že stránku nezrušili jako televize Fox.

Nejlepší z nejlepších
Jak by měla vypadat pravá a nefalšovaná oficiální stránka ukazuje podle mého sajta Bundyology, sídlící na této adrese. Tvoří ji zarytý švýcarský fanda Andreas Carl. Vznikla 2 měsíce před osudným zrušením - 23. dubna 1997 a i přes skutečnost, že natáčení seriálu bylo ukončeno již před 2 roky, je tato stránka stále pravidelně aktualizována (každé pondělí) a podle mého je pravděpodobně nejlepší na světě! O slavném seriálu zde nalezneme opravdu vše, a když říkam opravdu vše, tak mi věřte! Spousta detailních informací kombinovaných se správnou dávkou obrázků dává dohromady opravdu skvělou stránku! A jak mi potvrdil sám Andreas, dává přednost podrobným informacím před obrovskými multimediálními soubory. Součástí Bundyology je i seznam s více jak 140 odkazy na ostatní "Ženaté" stránky po celém světě. Nechybí ani informace o vysílání MwC po celém světě včetně naší televize Nova nebo slovenské stanice VTV. Grafické zpracování je sice jednodušší, ale za to velmi přehledné. Taky nesmím zapomenout, že stránky jsou tvořeny rovnou ve dvou jazycích - v angličtině i v němčině!

A co u nás?
V naší malé zemičce můžeme najít hned 3 kvalitní stránky. Vzhledem k malému rozšíření internetu je to poměrně hodně! Jedny z nich, Bunda Stránky (které mimochodem právě čtete :)), dělám já osobně, ale nebojte se, při jejich popisu zůstanu nestranný a objektivní - alespoň doufám... Bohužel, v době, kdy píšu tenhle článek byly jedny stránky ze "slavné české čtyřky" nedostupné, přesněji Český Bundyland sídlící na této adrese, a tak vám o nich nedokážu nic povědět.

k Čes. Bundylandu - co v časopise nebylo...
Jak jsem byl informován, tak tato stránka zanikla, protože tvůrce dostudoval školu a tím přišel o místo na serveru. A protože stránka obsahovala pouze obrázky, zvuky a filmečky, zabírala spoustu místa a autorovi se již nepodařilo sehnat takový server, který by mu tolik místa poskytl. Ovšem Český Bundyland neřekl své poslední slovo...!

Bundí Svět
Tato stránka byla úplně první, která se na českém internetu objevila. Bylo to v době, kdy na televizi Nova stále ještě běžel Ženatý se závazky v premiéře. Její tvůrce, Petr Misák, si na ní dal opravdu záležet. Můžete ji nalézt na vlastní doméně bunda.lefro.cz. Přehršle informací, které zde tenkrát chyběly byly najednou tu. Každý správný český Bundí fanda by je rozhodně neměl minout! Nalezne zde snad opravdu všechno, co by měl vědět. Bundí svět vyniká zejména kvalitně překládanými rozhovory s hlavními představiteli, českými zvukovými ukázkami v mp3 formátu, galeriemi obrázků každého člena ze Ženatého, ale hlavně si zde můžete objednat "pravé a nefalšované" tričko Alova spolku NO MA'AM (National Organization Men Against Amazonian Masterhood), což je v české verzi seriálu překládáno jako "Národní organizace mužů proti útlaku a nadvládě Amazonek". Dokonce zde naleznete i "Kampaň za záchranu Ženatého se závazky", která již ale v této době nemá moc velkou šanci na úspěch. Od svého založení vystřídal Bundí Svět již celkem tři grafické podoby, z nichž já osobně znám jen tu poslední. S ní sice Petr také není "úplně" spokojen, ale zase na druhou stranu není nejhorší a mě samotnému se líbí. A co se obsahové části týče, Bundí Svět je určitě obsáhlejší, než další česká stránka na internetu - Bunda Stránky. Aktualizován je, jak se to Petrovi hodí.

Bunda Stránky
Moje stránky vznikly mnohem později než výše zmiňovaný Bundí Svět a to až za reprízy seriálu. Po obsahové stránce se téměř vyrovnají Bundímu Světu a navíc je zde plno nových a neotřelých věcí, které "jinde" chybí. Ze všeho bych asi vyzvedl BundaTest, který dokonale prověří vaše znalosti o Bundí rodince. Samozřejmě nesmí chybět tabulka těch nejlepších v Top50. Další pěknou věcí jsou opravdu velké a podrobné mapky Bundovic domku - přízemí, 1. patra - verze A, verze B a sklepa. Velmi oblíbené jsou Vtípky ze seriálu (1, 2, 3) - výběr toho nejlepšího k zasmání. Asi před třemi měsíci zde přibyla první Bundagalerie plná fotografií. Svou fotogalerii tu má i samotná Christina Applegate. Nepopírám, že jsem hodně informací přebral právě z výše uvedené Bundyology. Mým snem bylo podle svého udělat českou kopii těchto stránek + něco navíc, což se mně i Petrovi částečně povedlo. Andreas ale na své stránce nasbíral a shromáždil opravdu takové množství informací, že je to téměř nadlidský úkol! Bunda Stránky naleznete na adrese bunda.fd.cz. Snažím se je aktualizovat alespoň jednou za týden (když je čas, tak i vícekrát).

k nové doméně - co v časopise nebylo...
Udělal jsem největší blbost, jakou jsem mohl udělat. Dal jsem do časopisu adresu bunda.fd.cz, která, pokud jste četli starší BS novinky, nefunguje, protože server www.fd.cz je v ... (ano - přesně tam! :)). Co s toho plyne, si určitě dokážete představit! Ach jo...

Dobře načasovaná?
A nyní se dostáváme k oněm nejčerstvějším stránkám, které vznikly teprve v dubnu letošního roku! Mužete je nalézt na této dlouhé adrese. Doufám, že se na mne nebude autor zlobit, když tuto stránku nazvu českou Bundyology (v této době zatím nemá své jméno), protože jí přímo z oka vypadla a to jak po stránce informační, tak i grafické (úvodní obrázek dokonce JE z Bundyology). Vzhledem k její krátké existenci na webu (podle počitadla jsem byl 4. návštěvník) mě opravdu překvapilo, kolik informací jsem tam našel! Stejně jako u obou předchozích nabízí základní popis seriálu i jednotlivých epizod, české zvuky ze seriálu, ale asi nejvíc mě zaujalo 28 českých scénářu, které si zde můžete stáhnout. Tato stránka rozhodně stojí za návštěvu a perfektně dopňuje "fungující dvojku" na českém internetu.

k Čes. Bundyologii - co v časopise nebylo...
Článek jsem psal v době, kdy tato stránka doslova začínala, proto jsou v článku tak staré údaje. V této době již samozřejmě jméno má - Česká Bundyologie. Taky bych se chtěl omluvit Lukášovi (tvůrce), protože má v papírové verzi článku chybu v adrese, kterou jsem ovšem nezavinil já. Nějakým záhadným způsobem (zřejmě při gramatické opravě uvnitř IDG :) se do adresy dostalo písmenko "é". Dnes má ČB již vlastní doménu bundovi.cz.

Na co ještě čekáte?
Doufám, že jsem vám trochu pomohl zorientovat se v nepřeberném množství stránek o tomto skvělém seriálu. Snažil jsem se pro vás vybrat to nejlepší, co lze na internetu najít. Pokud tedy máte internet doma či v práci a právě jste dorazili až sem, tak opravdu nevím na co ještě čekáte - vzhůru za Bundovými na web!

Ženatý se závazky v plné sestavě, tenkrát ještě se Stevem/bez Jeffersona
Ženatý se závazky v plné sestavě, tenkrát ještě se Stevem/bez Jeffersona
Vše o spolku NO MA'AM
Vše o spolku NO MA'AM

Oficiální MwC stránka společnosti Columbia/TriStar
Oficiální MwC stránka společnosti Columbia/TriStar

Jednoduchý design, ale vyčerpávající informace - Bundyology
Jednoduchý design, ale vyčerpávající informace - Bundyology

Takto vypadá úvodní strana úplně první české sajty 'Bundí Svět'
Takto vypadá úvodní strana úplně první české sajty "Bundí Svět"

Nejnovější česká stránka o MwC - Česká Bundyologie
Nejnovější česká stránka o MwC - Česká Bundyologie. Na obrázku vidíte, jak vypadala v první den


Proměny Kelly Bundové
v průběhu let


1. série, 0101
1. série, ep. 0101, 15let?
15 let?


2. série, 0217
2. série, ep. 0217, 16 let
16 let


3. série, 0310
3. série, ep. 0310, 17 let
17 let
(20.1.1989)


4. série, 0403
4. série, ep. 0403, 17 let?
17 let?


5. série, 0510
5. série, ep. 0510, týden před jejími 19 narozeninami
19 let
(20.1.1989)


6. série, 0604
6. série, ep. 0604, 19 let?
19 let?
(6.9.1991)


7. série, 0715
7. série, ep. 0715, 21 let
21 let
(22.1.1993)


8. série, 0812
8. série, ep. 0812, 22 let
19 let?


9. série, 0903
9. série, ep. 0903, 22 let?
22 let?


10.série, 1001
10. série, ep. 1001, 23 let?
23 let?
(18.8.1995)


11. série, 1123
11. série, ep. 1123, 25 let?
25 let?
(21.3.1997)

Al Bunda a ta Pamela Andersonová
Al Bunda a ta Pamela Andersonová
Naskenované preview članku...

Pokud si článek chcete přečíst v "původní papírové" podobě - nabízím vám naskenovanou dvojstranu přímo z PC Worldu. Článek je ve formátu JPEG sbalený do ZIP archivu.

DOWNLOAD
[1156x857 - velikost 213kB]

Ally McBealFriends Again - vše o seriálu PřáteléPrůvodce seriálem LOST (Ztraceni)Česká seriálová databázeBrutální Nikita CZ - průvodce seriálem La Femme Nikita
copyright © bundaboy 1998-2009 všechna práva vyhrazena
http://www.bundastranky.cz/