zpět na úvodní stránku
Brutální Nikita CZ [La Femme Nikita CZ]
menu
Novinky
Seznam a popis epizod
O seriálu
Hlavní role
Zajímavosti
Guestbook
Hudba v seriálu
Články
Odkazy na jiné LFN stránky
Pošlete mi e-mail
© jan oharek 1999-2004


Brutální Peta Wilsonová


Tahle australská sportovkyně přijela do Ameriky, aby se tam stala herečkou. Místo toho se stala Brutální Nikitou. Postava tajné agentky v televizním seriálu jí sice přinesla ohromnou popularitu, nikoliv však velké filmové role.

Banální Nikita :) Když americká televize CTV ohlásila konec seriálu Brutální Nikita, kterého s úspěchem odvysílala čtyři série, přišlo na její adresu na pětadvacet tisíc dopisů z celého světa. Obsah všech lze shrnout do jediné věty: Vraťte nám Nikitu! Autoři dopisů nesnesli pohled na smutně pohaslé televizní obrazovky, nedokázali si představit, že je jednou týdně nebude napínat a těšit Peta Wilsonová v roli delikventky převychované na tajnou agentku a zabijáka. A tak se stalo, že diváci přímo ovlivnili plány televizní společnosti a vymohli si natočení a odvysílání dalších dílů Brutální Nikity. Nikita je totiž vedle Mužatky Xeny a sarkastické Buffy, přemožitelky upírů, jedinou opravdovou ženskou drsňačkou, která se prohání po televizních obrazovkách. "Uvědomuju si, že neexistuje moc hereček, které by byly jako já. Určitě nejsem zrovna ten typ, co může hrát dejme tomu ve filmech Adama Sandlera. Někdy si ale přeju, abych taková byla," komentuje Peta svoji odlišnost.

Nejsem Gándhí, jsem jen herečka.
Blonďatá amazonka Peta Wilsonová opravdu není klasicky krásná, ostatně na svůj fyzický půvab nikdy příliš nesázela. Jako dcera vojáka, který byl každou chvíli převelen na jiný konec země, si během svého dětství získávala kamarády prostřednictvím sportu. Nakonec se prosadila v australském poháru plachetnic a dostala se i do národního netballového týmu (obdoba basketbalu).

Vypěstovala si perfektní postavu, takže mohla odjet do Evropy dělat pár let modelku. "Pak mě ale přestalo bavit trápit se celé týdny hlady, tak jsem toho nechala." A odjela do Ameriky. Tam už stačilo jen zapsat se do kurzů herectví a počkat si na trochu štěstí. Začala malými rolemi v televizních seriálech a v roce 1997 přišel průlom, když dostala roli v seriálu Brutální Nikita. Peta s vizáží gladiátorky udělala z kanadskoamerické televizní série rázem jedem z nejúspěšnějších seriálů všech dob. "Nemyslím, že bych byla nějaká akční superhvězda. Prostě hraju Nikitu," říká a jedním dechem odmítá spekulaci, že Peta Wilson svou rolí vlastně ztělesňuje konkrétní ženský archetyp. "Když se se mnou chce někdo identifikovat, tak prosím. Ale já přece nejsem Gándhí nebo Matka Tereza. Já jsem jen herečka!" Ovšem herečka, která využívá své popularity a snaží se upozorňovat na různé charitativní akce. "Když jste celebrita, musíte se snažit lidem ukázat, co by se mělo zlepšit," vysvětluje. Kdo by do ženy, která v seriálu nemá problém nakopat všem zloduchům zadek řekl, že založí nadaci na podporu herecké školy pro chudé děti z ulice? "Jsou to stejné děti, jako byla Nikita, než z ní udělali agentku. A jen si představte, že jim dáte možnost stát se hercem. Vždyť mezi těmi zlodějíčky je možná nějaký nový Marlon Brando. Hodně lidí mi říká, že s tou dobročinností jsem mohla počkat, až mi bude padesát, ale já si myslím, že některé věci se prostě odkládat nedají. Tak už prostě žiju. Snažím se dotknout hvězd, a když se to nepodaří, třeba si při tom sáhnu aspoň na kometu," svěřuje se herečka, jejíž odvážné fotografie nechybí v žádné internetové sbírce žhavých obrázků. A jde to vůbec dohromady? Blonďatá matka Tereza a fotografie, které by obstály jako obrázek na desktopu počítače každého správného obšourníka? "Myslím, že jako herec má člověk vlastně povinnost se tak trochu vystavovat. Když to lidé chtějí, tak se svléknout prostě musíte," říká Peta. A přidává ještě jednu radu pro začátečníky: "Pokud chcete na fotce vypadat sexy, nesmíte myslet na to, jak vypadat sexy. Musíte myslet na sex."

Chci pořádnou roli!
I když Wilsonová kromě Nikity vlastně nikdy žádnou větší roli neměla, bere svou postavu celkem s klidem. "Když někdo ten seriál kritizuje, moje ego to pochopitelně zraňuje. Na druhou stranu si říkám: Ale co, já v tom jen hraju a nejsem zodpovědná za seriál jako takový. Není to přece celovečerní film."

Peta strávila prací na seriálu dlouhé čtyři roky, v rozmezí let 1997 a 2000 vyniklo celkem šestadevadesát dílů. Točilo se v Kanadě, třeba i sedmnáct hodin denně. "Není to lehké, hrát jednu a tu samou postavu pořád dokola, časem se vám to omrzí. Ale já jsem se strašně snažila, abych se nenudila, protože když se budu nudit já, nudili by se i diváci."

A co bude Peta dělat teď, když Nikita definitivně skončila? Ráda by produkovala, založila si dokonce vlastní filmovou společnost. A taky chce hrát ve "velkých" filmech režisérů jako Roman Polanski, Sean Penn a Martin Scorcese. Kromě role v temném snímky Mercy, který v roce 2000 natočil její přítel - režisér Damian Harris, má na svém "tvůrčím kontě" stále jen pár televizních seriálů... Že je to žalostně málo? To si Peta dobře uvědomuje a snaží se s tím něco dělat. Zatím bez úspěchu. Nicméně, amazonky se nevzdávají. Ne bez boje.

[ Ilona Francková, SHOW! - 4/2002 ]

NOVINKY | EPIZODY | O SERIÁLU | HLAVNÍ ROLE | HUDBA | ČLÁNKY | ODKAZY

všechna práva vyhrazena - all rights reserved
© jan oharek 1999-2007
Články