Bundové nezkazí žádnou legraci
Černohumorné povzbuzení

Článek z časopisu »Týdeník Televize« 5/2002 [25.01.2002]
Jeden z nejdelších sitcomů, dvěstějedenašedesátidílný seriál rozdělený do jedenácti sérií Ženatý se závazky o povedené rodince Bundových, která nemá téměř nikdy peníze, se opět vrátil na televizní obrazovky.

Od roku 1986, kdy se tento sitcom zrodil v hlavách Rona Leavitta a Michaela G. Moye, uplynula řada let, ale přesto "bundovský" humor neztratil na kouzlu.

Seriál vznikl jako protiklad šťastných amerických sitcomů. Napovídá o tom i pracovní název: Žádní Cosbyové. Hlavní motto tvůrců pořadu znělo: "Průměrný Američan přijde unavený z práce domů. Je zchvácený celodenní dřinou, před chvílí se pohádal s manželkou, tak si zapne televizi. A najednou uvidí, že jakýsi Al Bunda má ještě horší rodinu a ještě větší smůlu než on sám, což ho jistě povzbudí."

Catherine Sagalová (Peggy) * 18. 11. 1956 v Los Angeles
Jejím otcem byl režisér Boris Sagal, matkou zpěvačka a režisérka Sara Zwillingová. V roce 1970 zpívala Catherine v kapele The Group with No Name. V roce 1994 vydala své první album s názvem Well. Za roli Peggy Bundové byla čtyřikrát nominována na ocenění Emmy.

Al Bunda Sitcom Ženatý se závazky, odehrávající se v několika studiových dekoracích, byl prvním, který společnosti nastavil zrcadlo. Témata, jako sex, lži, závist, smůla, snaha získat peníze, přestala být tabu. Možná proto si seriál získal tolik obdivovatelů a fanoušků, ale na druhé straně také odpůrců. Svědčí o tom i příběh paní Terry Rakoltové z Detroitu, kterou seriál tak rozčílil, že napsala dopis jeho hlavním sponzorům. "Pořad, který ohrožuje rodinnou pohodu a morálku průměrných amerických rodin, je pohoršující."

Koneckonců "Ženatý" si nechce hrát na intelektuální humor. Někdy je možná až moc černý nebo přízemní, ale to je podle tvůrců to pravé na odreagování, když přijde člověk domů unavený z práce...

Ed O'Neill (Al) * 12. 4. 1946 v Youngstownu v Ohiu
Pochází ze sedmičlenné rodiny. Otec pracoval jako slévač oceli, matka byla sociální pracovnice. Poprvé se objevil před televizními kamerami v roce 1972 ve filmu Deliverance (Vysvobození). Jeden z producentů televizní společnosti FOX mu nabídl, ať se zúčastní konkurzu na sitcom s názvem Ženatý se závazky. Když dal Ed své ženě přečíst první stranu scénáře pilotního dílu a ona se začala smát, věděl, že konkurz chce vyhrát.

Manželství je pro Ala a Peggy Bundovy rovnocenný partnerský vztah - oba trpí. Po šestnácti letech manželství přišli na to, že tajemství šťastného soužití je respektovat navzájem své úchylky. O své těžce nabyté životní zkušenosti se rádi podělí se svými sousedy - novomanželi Stevem a Marcy Rhodesovými, kteří jsou ještě plni ideálů. Marcy se dozví, že "čím míň má manžel vlasů na hlavě, tím víc mu jich čouhá z nosu... a z uší". Alova rada zase zní, že "je nutné se smířit s tím, že už je těžké poznat, kde manželce končí prsa a kde začíná břicho". To ale možná trošku přehnal, protože Peggy je prototyp takzvané Bimbo.

Přestože je to žena v domácnosti, nemá ani tušení, co je to například sporák nebo vysavač. Možná na štěstí pro ni i zbytek rodiny... Raději sedí na gauči, sleduje televizi, jí bonbony, lakuje si nehty a tupíruje vlasy. A samozřejmě tahá peníze ze svého těžce pracujícího manžela.

Christina Applegateová (Kelly) * 25. 11. 1971 v Los Angeles
Její matka Nancy Priddyová je herečka a zpěvačka, takže se Christina objevila na televizní obrazovce se svou matkou už jako tříměsíční mimino. Rok na to si s matkou "zahrála" v soap opeře Days of our Lives. Koncem října roku 2001 se po tříleté známosti vdala za herce Jonathana Schaeche.

Herečka a zpěvačka Katey Sagalová (Peggy Bundová) je však úplně jiná. Nevydržela by jen sedět doma a - jak sama říká - osud ji přiměl dělat mnohem závažnější rozhodnutí než Peggy. Její otec zemřel při autonehodě, ztroskotalo jí manželství a ona se uchýlila k drogám a alkoholu. Až role Peggy Bundové ji přivedla na výsluní a pomohla alespoň trochu zapomenout.

Bundovi v Londýně Peggyin manžel, věčně bitý Al, nesnáší tlusté a hysterické ženské, ale přesto se musí v místním "nákupáku" snažit "narvat na nohu velikosti devět botu šestku", aby si dámy připadaly subtilnější... Na střední škole byl slavným fotbalistou, chtěl studovat vysokou školu, ale potkal "nejférovější holku ve městě" - Peggy.

O něco pestřejší život než Al měl jeho představitel Ed O'Neill. Pracoval jako dělník v ocelárně, dělal barmana, učil na střední škole, prodával auta, dělal sběrače nádobí a - stejně jako Al - hrál fotbal.

David Faustino (Bud) * 3. 3. 1974 v Kalifornii
Zajímá se o hudbu. Na rapovém albu "Balistyx" má jednu vlastní skladbu. Hrál - podobně jako Christina - už odmalička. Jako tříměsíční dítě se objevil ve filmu The Lily Tomlin Special.

Dvě povedené dětičky Kelly (Melounek) a Bud (Synek) dokážou rodičům pěkně lézt na nervy. Kelly (hraje ji Christina Applegateová) má střední školu jen díky tomu, že jí byl přidělen diplom omylem. Jinak chodila do školy modelek, na hereckou školu, tančila v rock videu, dělala televizní rosničku a číšnici. Neumí moc číst, takže má ráda obrázkové knihy a komiksy. Kolik měla známostí, snad ani nelze spočítat. Koneckonců - rodina často pochybuje o její morálce.

Bratříček Bud (David Faustino) vystudoval stejnou střední školu jako všichni ostatní členové rodiny, navíc chodil i na univerzitu Trumaine. Z jeho prvního zaměstnání - z autoškoly - ho vyhodili, protože moc pracoval. Bud je poměrně inteligentní, ale hodně nesmělý, takže na rozdíl od Kelly má se známostmi trochu problém.

Připravila Kateřina Beščecová

Naskenované preview článku...

No a pokud vám html verze nestačila, zde vám nabízím ke stažení celý naskenovaný článek ve formátu JPEG sbalený do ZIP archívu.

DOWNLOAD
[1200x1735 - velikost 209kB]

Ally McBealFriends Again - vše o seriálu PřáteléPrůvodce seriálem LOST (Ztraceni)Česká seriálová databázeBrutální Nikita CZ - průvodce seriálem La Femme Nikita
copyright © bundaboy 1998-2009 všechna práva vyhrazena
http://www.bundastranky.cz/