Americký sen naruby
Bundovi - seriál o všem, co se bojíme doma říct


Článek z časopisu »Šťastný Jim« 13/2002 [25.03.2002]
Místo toho, aby se chudý, pilný, střízlivý a poctivý mládenec vypracoval od nuly k báječnému postavení a životu vůbec, stalo se to Alu Bundovi obráceně. Z talentovaného studenta a úspěšného hráče amerického fotbalu se stal zatrpklý muž: "Byl jsem docela dobrej ve fotbale, ale jedna holka na mě při zápase pořád pokřikovala, já se přestal soustředit a najednou se na mě přiřítil metrákovej obránce. Když jsem se probral, byl jsem ženatej a prodával boty." Z Ala Bundy se stal Ženatý se závazky.

Všechno je vlastně v tomhle sitkomu obráceně, než známe ze seriálů ostatních. Pokud si člověk zvykl na to, že americká mládež žije stejně jako ta z Beverly Hills a všichni dospělí jako v Dallasu, tak musí být v šoku. Protože tvůrci šli proti všem "mladým a úspěšným", stejně jako proti "báječným a bohatým".

Taková nenormální rodinka

Al Bunda je neúspěšný smolař, jeho žena Peggy líná potvora a jejich děti vychytralé bestie. Všechno, co je Američanům a většině tvůrců TV seriálů svaté (jako třeba Den nezávislosti, Vánoce, Halloween a svatý Valentýn - teda svátky, ze kterých lze vytěžit hodně sentimentu), je u Bundů naplněno dvojnásobnou dávkou nepříjemností a černého humoru. Santa Claus, který měl na padáku přistát poblíž nedalekého nákupního střediska, se zřítí s nerozbaleným padákem na Bundovic zahradu. (Bundovi se stanou na okamžik slavní a díky Clausově pytli plném nákupních poukázek, též na chvíli bohatí) Zatímco sv. Valentýn je pro ostatní dnem radosti a dárků, pro Ala je jedním z mála dnů, kdy by se měl vyjímečně věnovat manželským povinnostem. Vzhledem k tomu, že ho trápí hemeroidy, a také proto, že tvrdošíjně odmítá své ženě říct "Miluji tě", je i tentokrát od svých povinností osvobozen.

"Nenávidím práci, proto jsem se vdala"

Bunda prodává dámské boty v supermarketu a svou práci upřímně nenávidí. Ještě víc nenávidí zákaznice, které k němu chodí nakupovat. Zdá se, že Al vůbec nemá rád ženy. Určitě nesnáší svou sousedku Marcy ("Marcy, víš co? Nech si depilovat peří") a dokonce to na první pohled vypadá, že nemá rád ani svou manželku. Upřímně řečeno - Peggy Bundová - ta "rudá lvice" - není až tak ideální partnerkou pro život. Je především neuvěřitelně líná ("Nenávidím práci, proto jsem se vdala"). Dny tráví načesáváním rudé hřívy, lakováním nehtů, polykáním bonbonů a koukáním na televizi. Jak říká Bunda svým dětem: "Ona nevypere, nevyžehlí, neuklidí, neuvaří... Přiznejme si - ona nedělá nic". Pravdou je, že jakožto žena v domácnosti ze všeho nejvíc paní Bundová nenávidí domácí práce. ("Probůh Ale, ve sklepě je něco strašného!" "Copak, ty jsi zase spatřila vysavač"). Na druhé straně je Peggy plná vášně, upřímnosti a je nevyčerpatelnou studnici nápadů, jak přijít k penězům bez práce. Jednou třeba při obvyklé prohlídce pošty svých sousedů zjistí, že byli vybráni do televizní soutěže o ceny. Samozřejmě se soutěže zúčastní Bundovi, neboť "topinkovačů není nikdy dost!" A Bundovic děti? Ty jsou v nejhorších letech. ("Bože" povzdychne si Al, "proč já si tenkrát nevzal kondom"). Kelly a Bud mají své rodiče prokouknuté a dávají jim to průběžně najevo.

Jsou vám odporné domácí hádky?

Vezměte si příklad z Bundů! Bundovi se kupodivu moc nehádají. Je to tím, že si běžně do očí říkají to, co ostatní lidé pouze ve vypjatých situacích rodinných dramat. A také se běžně častují tím, co by člověk chtěl občas rád doma říct, ale strach mu to nedovolí.

Jsou cyničtí a vtipní. Sarkastický humor a vzájemné shazování je pro ně denním chlebem. ("Ó Peggyina večeře! Peggy, ukaž nám svou ošklivou tvář!") Říkají si vtipné urážky hlasem klidným a vypadá to, že rovněž soutěží ve vtipných odpovědích. Nikdo z nich se nikdy neurazí. Oni se totiž Bundovi mají vlastně velmi rádi. I když si to nikdy neřeknou.

A tak večer co večer sedává Al na kanapi a s nepřítomným pohledem upřeným na obrazovku vytahuje z kapes pětidolarovky, aby si od svých nejbližších vykoupil chvíle klidu ("Měl jsem si vzít radši medvěda, ten by mě sežral najednou"). Bundův pohled se ale nepřítomným pouze zdá. Al Bunda se skrze obrazovku dívá na nás, do našich domácností.


(díky Paegavelovi, že mě na článek upozornil a zbyratovi za přepsání)


Naskenované preview článku...

No a pokud vám html verze nestačila, zde vám nabízím ke stažení celý naskenovaný článek ve formátu JPEG sbalený do ZIP archívu.

DOWNLOAD
[1800x1593 - velikost 249kB]

Ally McBealFriends Again - vše o seriálu PřáteléPrůvodce seriálem LOST (Ztraceni)Česká seriálová databázeBrutální Nikita CZ - průvodce seriálem La Femme Nikita
copyright © bundaboy 1998-2009 všechna práva vyhrazena
http://www.bundastranky.cz/