Zkrachovanec Al Bunda se vrátil
Slavný americký sitcom Ženatý se závazky vysílá televize Prima znovu od ledna

Lidovky.cz - pondělí 14.01.2002
PRAHA 14. ledna 2001 - Nenávidí svou práci, nesnáší svou ženu, své děti a při pohledu na výplatní pásku je mu do breku. Život Ala Bundy, chicagského prodavače bot, je plný proher. Přesto se mu musíte smát.

Ženatý se závazky Šokovali Ameriku, pronikli na obrazovky ve více než 60 zemích světa a teď se znovu objeví v Česku. Rodina prodavače bot Ala Bundy se do českých domácností vrací po téměř třech letech už potřetí.

Americký sitcom Ženatý se závazky (Married with Children) o průměrné rodině s podprůměrnými příjmy a žádnou perspektivou se v premiéře vysílal od dubna 1987 do června 1997 jako pilotní projekt americké televizní společnosti FOX.

Autoři seriálu, Ron Leavitt a Michael G. Moye, se rozhodli zbořit zavedené tradice amerických rodinných seriálů. Usoudili, že je na čase přivést na televizní obrazovky protiváhu všem krásným, úspěšným a pohodovým hrdinům typu Cosby show. Pod pracovním názvem "Not the Cosbys" (Žádní Cosbyové) začali vymýšlet pravý opak.

Když se 5. dubna 1987 poprvé na obrazovkách posadil zneuznaný prodavač bot Al Bunda na svůj gauč v obývacím pokoji domku někde na předměstí Chicaga s jednou rukou zapasovanou za lemem kalhot, sáhl po svých největších láskách, plechovce piva a ovladači televizoru, a s útrpným úsměvem doprovázeným sarkastickými poznámkami sledoval počínání své mírně hysterické ženy a nezvedených dětí, Amerika byla konsternována.

Úspěch byl tak obrovský, že po prvním díle následovalo v jedenácti sériích dalších 260 pokračování. Seriál si získal příznivce po celém světě a z do té doby prakticky neznámých herců udělal hvězdy.

Svérázná představa průměrné americké rodiny, tak jak ji tvůrci Ženatého se závazky předložili, vyvolala kromě vlny nadšení také silný odpor především u feministických kruhů. Intenzivní boj proti seriálu neměl žádný efekt a jeho obliba stále rostla.

Proč? Protože byl opravdu "jako ze života". Jeho hlavní hrdinové mají spoustu nectností - přesně ty, které má mnoho obyčejných lidí. Sami sobě se zasmát nedokáží, smáli se tedy alespoň Bundovým.

Kariéra Ala Bundy (Ed O'Neill) mohla být skvělá. Na škole vynikal ve sportu a často s vlahýma očima vzpomíná na svůj mistrovský kousek - čtyři touchdowny (položené míče) v utkání amerického fotbalu za Polkskou střední. Měl šanci dostat stipendium na několika vysokých školách, ale namísto toho potkal Peggy, svůj zlý osud, "Rudou záři", kterou pořád svým svérázným způsobem miluje, i když mu neustále "pije krev".

"Rudá záře" nevaří
A tak nakonec rezignoval na to být úspěšným mužem a skončil za pár dolarů v obchodě s botami, v němž marně čeká na štíhlé nožky krásných slečen v minisukních, a namísto toho musí obsluhovat tlusté a protivné zákaznice, které se touží narvat do lodiček, ačkoli by jim spíše padly krabice od bot či futrály od houslí.

A doma čeká Peggy (Katey Sagalová), jejíž nejoblíbenější činností je lakování nehtů a sledování televizní talk show moderátorky Oprah Winfreyové zrovna v době, kdy na vedlejším kanálu běží striptýz nebo fotbal.

Rusovlasá Peggy je žena v domácnosti, ale pojem domácnost jí moc neříká. K domácím pracím má odpor. Zpočátku ještě rodině alespoň občas uvaří, ale jíst se to vlastně nedá. Ještě že mají Bundovi psa Bucka, jehož granule jsou opravdu laskomina... Peggy má ještě další dva koníčky, které Alovi lezou na nervy: utrácení jeho těžce vydělaných peněz a manželský sex. A samozřejmě - konverzování se sousedkou Marcy (Amanda Bearseová), nepoměrně úspěšnější (až na ty manžely!) kamarádkou, která je kdykoli ochotná přidat se ke kritice Alových nešvarů (což jí Al vrací tím, že ji nepokrytě nazývá slepicí a morálně kazí její partnery).

Blondýnka a puberťák
Alovu povedenou rodinku ještě dotvářejí dvě dorůstající děti. Starší dcera Kelly (Christina Applegateová) by se mohla stát předobrazem mnoha vtipů o blondýnkách. Je tak roztomile hloupá, že když přijde k autu se staženým okénkem, domnívá se, že sklo někdo ukradl.

Alův "Melounek" prochází školními ročníky jen proto, že spí se svými učiteli (jak alespoň škodolibě tvrdí její bratr), později si domů vodí jako své nastávající neuvěřitelné typy mladíků a nakonec udělá kariéru v neméně přihlouplých reklamách.

Syn Bud (David Faustino) bojuje se sestrou, s pubertou a posléze s panictvím, kterého se ne a ne zbavit. Je nepoměrně chytřejší než Kelly, i na něj však dopadá rodinné stigma průměrnosti. V seriálu to dotáhne na post manažera své sestry.

To vše vytváří fascinující celek, nad nímž se čeští diváci mohli bavit zásluhou televize Nova od prosince 1995 až do dubna 1999 (s krátkou pauzou mezi koncem premiérového uvedení a začátkem repríz). Nyní si můžete osudy Bundovy rodiny vychutnat znovu díky televizi Prima vždy od pondělí do čtvrtka před 22. hodinou.

Zdroj: Lidovky.cz
Ally McBealFriends Again - vše o seriálu PřáteléPrůvodce seriálem LOST (Ztraceni)Česká seriálová databázeBrutální Nikita CZ - průvodce seriálem La Femme Nikita
copyright © bundaboy 1998-2009 všechna práva vyhrazena
http://www.bundastranky.cz/