Svět podle Bundy
aneb Příběh opravdového muže


Článek z časopisu Esquire 5/99 od Jana Duška [5.5.1999]

Al Bunda Že by se mu život zrovna vyvedl, to se říct nedá. Scenáristé mu vymysleli zrzavou fúrii místo manželky, štěkající se děti, barák zatížený hypotékou a nejnudnější zaměstnání na světě. Přesto je Al Bunda prototypem mnoha těch, kteří se na jeho eskapády každý večer dívají.

Na rozdíl od přeslazených, takzvaně rodinných seriálů plných lásky, porozumění, dobroty a laskavosti dostal Al v podání nezapomenutelného Eda O'Neilla do vínku koňskou dávku vražedné (někdy až sebevražedné) ironie a sarkasmu. K čertu s těmi, kdo mají bazén, vlastního psího kadeřníka a dělají to se svou zákonitou manželkou třikrát denně!
"Rád bych tady dneska mluvil o ženách. Nemám je rád! Pokojně sedíte doma a díváte se na sport. Pak se objeví, čím dál širší to, co bývala prdelka, a zeptá se, když padne gól: Pamatuješ, jak jsme byli před osmnácti lety v restauraci? Tobě se opravdu ta servírka líbila?"
TI neexistují. Jsou výplodem snů, marných a nikdy nesplněných přání těch neúspěšných. Zato věčně otloukaný prodavač bot, nenávidějící tlusté a hysterické ženské, kterého doma čeká neschopná manželka schopná prošustrovat mizernou výplatu někde ve výprodeji -- to je realita se vším všudy. Lidé si, pravda, občas dají doušek nefalšované dallasovské limonády, ale mnohem spíš se chtějí chechtat outsiderům a omezencům, namlouvajíce si, že jim se podobná blbost NIKDY nemůže stát... A právě naprosto všední
Nadržená Peggy to chce udělat rovnou na kuchyňském stole: "Peggy, já chci mít na stole jídlo! Nauč se bez toho žít stejně jako já. Nazdar!"
situace, které všichni tak dobře známe z vlastní zkušenosti, jsou tím nejlepším kořením toho, pro co se ve Státech vžilo pojmenování sitcom neboli situation comedy. Typický televizní sitcom se většinou odehrává v několika stejných studiových dekoracích a má kolektivního hrdinu. Čím je obyčejnější, tím lepší. Je tak totiž "z našeho světa" a prožívá totéž co my.
Marcy se vrátila z dvoutýdenní dovolené a líčí, jak byla na semináři Buď sám sebou. Al kontruje: "Hmm -- takže jsi pořád slepice?"
Mistrem v absolvování těch nejneuvěřitelnějších eskapád vycházejících ovšem z všední a banální reality je jednoznačně Al Bunda a jeho rodina. Kolikrát již klesl na dno, zničili mu jeho buick, ponížili jeho mužskou pýchu, donutili téměř žebrat, to vše provázeno jedovatými poznámkami načesané "milované ženušky" Peggy, jíž velmi zdatně sekundují i obě dospívající ratolesti Bud a Kelly. A přece vždy vstal, aby další den
Kelly chce půjčit sedm set dolarů: "Ale beze všeho, melounku. Prodáme barák. Ovšem musíme ještě někde sehnat pět stovek."
s výstřikem chicagské Buckinghamské fontány a prvními takty písně Franka Sinatry Love and Marriage seděl opět na svém místě na gauči s rukou za páskem a neuvěřitelně znuděným výrazem ve tváři.

Svět podle Bundy Al totiž otevřeně a nepokrytě nenávidí vše, co jen trochu připomíná středostavovské rodinné štěstí. Právě v něm a jeho rodině jako by se odrážela zkušenost lidí z celého světa, kterým něco někdy nevyšlo. Manželství, práce, sny o bohatství, o tom, co bude až... A když už taková frustrace a depka přijde, tím nejlepším lékem je dohladka vyleštěné zrcadlo, ve kterém se všechno tak pěkně odráží. Až do 5. dubna 1987 osmé hodiny večerní
Peggy vybírá film ve videopůjčovně: "Říkáš Čtyři svatby a jeden pohřeb? To je přece pětkrát to samý, ne?"
bylo nemyslitelné, aby se někdo podobným způsobem na obrazovce vyjadřoval k "tradičním americkým hodnotám". Tu noc ještě třikrát reprízovaný (!) první díl nového sitcomu Married with Children -- u nás překládaný jako Ženatý se závazky -- tak do mrtě rozmetal zbožná přání lidí s takzvanou zdravou morálkou.

Al v kuchyni: "Víš, Peggy, včera jsi udělala to, co je mužův tajný sen. Už jsi spala, když jsem přišel, a vypadla před tím, než jsem se probudil!"
Al & spol. jim dost rázně připomenuli, že dost bylo pokrytectví a je na čase nazvat věci pravými jmény. Chytlavá témata, jakými byly "sex, závist, návod, jak nejrychleji přijít k penězům či je vytáhnout z manžela", přestala být rázem tabu. Na ohlas nemuseli producenti a autoři Ron Leavitt a Michael G. Moye čekat ani příliš dlouho. Jistou paní Terry Rakoltovou z Detroitu seriál tak dožral, že se rozhodla napsat dopisy hlavním Svět podle Bundy sponzorům. Ať se stydí, že podporují pořad, jenž "ohrožuje rodinnou pohodu a morálku průměrných amerických rodin". Seriál sice o pár sponzorů přišel, ale na druhou stranu k televizi zasedla o to delší řada zvědavých lidí, kteří o Alovi do té doby neměli ani potuchy, aby zjistili, že lepší zábavu si před spánkem nemohli přát. A paní Rakoltové od té doby producenti posílají na Vánoce košík s ovocem jako projev díků za dobře odvedenou reklamu -- přesně ve stylu Ala Bundy.

Peggy ječí, ať jde Al dovnitř, že táhne: "Peggy zavřela bys pusu -- nebo táhla?"
Kdo to přesně je, ten potměšilý mizera, vychytralý lenoch nebo třeba jen nešťastný smolař, kterému opět nevyšla vidina strávit večer na strip show? Už když se na něj podíváte, zjistíte, že prostě takový musí být. Jako herec sice Ed O'Neill kdysi statoval vedle Dona Johnsona v Miami Vice, ale to všechno bylo zapomenuto, když si na sebe natáhl ty příšerné tesilky, kostkovanou košili a zaujal pevné místo ve večerním rozvrhu miliónů lidí. Přitažlivě odpudivý zjev dlouho a pečlivě budoval -- přesně 261 epizod rozdělených do jedenácti sérií. Prošel několika úpravami, své na něm určitě zanechala i stopa času
Al přijde orvaný z práce: "Krám byl narvanej ženskýma. Sice byly jenom dvě, ale zato ode zdi ke zdi!"
prošlých jedenácti let. Sám o tom dokáže velmi přesvědčivě hovořit: "Jeden dobrý člověk prodával boty. Ale nějak se mu nikdy nic dobrýho nestalo. Řekl jsem, že na škole byl výbornej atlet? Ne? Obdivovali ho! To bylo před tím, než přišla Rudá záře. Kdo si troufne na Rudou bestii? Přemůže jí? Ožení se? Náš malý prodavač bot vystoupil dopředu...
Bud nadšeně líčí otci, že měl včera doma holku: "Jasně, synku. Ale já teď vážně nemám čas na pohádky!"
Ostatní spíš udělali krok dozadu. V každém případě -- strašný závazek byl na světě! A brzy i dvě strašný děti! A náš prodavač bot, který v zápase udělal čtyři touchdowny a měl mnoho nabídek na stípko na vysokou a mohl v životě leccos dokázat, si lehl... a umřel."

Oko nezůstalo suché, ale ono to s Bundí smrtí nikdy nebylo tak horké. Až do 17. dubna 1997, kdy se producenti od Foxe definitivně rozhodli, že jeden a půl miliónu za epizodu je na ně moc, a celou show stopli. Než se ovšem přehrajou všechny nahrané epizody v těch
Bud křičí, že ho Kelly pomalu zabíjí: "Vítej v mým světě, synku!"
šedesáti státech světa, kde se Ženatý se závazky vysílá, to bude ale ještě chvíli trvat. Al Bunda je zkrátka nedílnou součástí našeho mužského světa. Možná že máte někdy taky chuť odseknout své milované přesně v jeho stylu, ale včas se zastavíte. Vy byste si totiž určitě takovou důru, jakou je zmalovaná, odbarvená cuchta Peggy nikdy nepořídili, že...

Malá bundalogie do kapsy
Svět podle Bundy
ALŮV VĚK: "Co na tom záleží. Můj život už skončil..."
ZAMĚSTNÁNÍ: Prodavač dámských bot v Garyho Botárně & Potřebách pro moderní ženu.
CO HO POTĚŠÍ: Kozičky, kozičky v Pobřežní hlídce, chvilka klidu na záchodě, akce klubu No Ma'am.
CO NESNÁŠÍ: Tlusté ženské, které k němu chodí nakupovat, sex s manželkou Peggy, zmařené akce klubu No Ma'am ze strany jisté Marcy.
KONÍČKY: Šťourání se v nose, šťourání se v uchu, šťourání se vůbec, pravá ruka zasunutá do kalhot, jízda buickem, návštěva striptýzu, film Hondo s Johnem Waynem, který se mu však nikdy nepodařilo zhlédnout.


Naskenované preview članku...

Pokud si článek chcete přečíst v "původní" podobě - nabízím vám naskenovanou dvojstranu přímo z Esquiru. Článek je ve formátu JPEG sbalený do ZIP archivu.

DOWNLOAD
[2414x1699 - velikost 639kB]

Ally McBealFriends Again - vše o seriálu PřáteléPrůvodce seriálem LOST (Ztraceni)Česká seriálová databázeBrutální Nikita CZ - průvodce seriálem La Femme Nikita
copyright © bundaboy 1998-2009 všechna práva vyhrazena
http://www.bundastranky.cz/