- Ženatý se závazky v českém znění -
Poslední aktualizace: 09 - 11 - 2003

VALÉRIE ZAWADSKÁ jako Peggy
Valérie Zawadská
Valérie Zawadská jako Peggy

Valérie Zawadská (1958) se narodila ve Šternberku na Moravě. Po roční zkušenosti elévky v šumperském divadle byla přijata na DAMU a první profesionální angažmá získala v divadle v Chebu. Do Prahy se vrátila po čtyřech letech a sedm sezón hrála v Městských divadlech pražských, odkud odešla po narození prvního syna.

Valérie je herečka, ale především asi nejlepší současná česká dabérka s velmi výrazným sexy hlasem. Třikrát (v letech 1996-1998) získala v Přelouči cenu Františka Filipovského. Dále má doma také tři ceny "Tý-Tý" Týdeníku Televize "za nejlepší výkon v dabingu" (1998-2000) (za rok 1999 měla druhý nejvyšší počet hlasů - hned po Karlu Gottovi a v roce 2000 už rovnou zvítězila :) s 60622 hlasy a to už něco znamená!).

Žije s hudebníkem Romanem Křížkem, který je nyní na "mateřské dovolené" s jejich dvěma syny - Honzíkem (1994) a Romanem (1997). Nedávno měla premiéru v Divadle Ungelt v anglické hře "Jak vraždili sestru Charlie".

Dále bude asi nejlepší, když vám o ní nabídnu jeden starší, delší, ale perfektní článek z Týdeníku Televize od Milady Rezkové:

VALÉRIE ZAWADSKÁ DÝCHÁ SE SVÝMI ROLEMI
Valérie si už dávno nepamatuje název filmu, v němž před lety dostala svou první dabingovou roli. S těmi posledními má ale problémy také - je jich totiž poměrně hodně. Ty nejúspěšnější - například v seriálech Dynastie, Kutil Tim, Ženatý se závazky, Velké Vlny, Hříšnice nebo Údolí princezen - jistě ovlivnily televizní diváky při výběru nejoblíbenější dabingové herečky.

Cesta VZ k dabingu však po ukončení DAMU vedla trochu oklikou. Začínající herečka tehdy totiž z Prahy odešla do angažmá v Chebském divadle, kde zůstala čtyři roky. "Po čase, když jsem už psychicky nemohla vydržet to, že stále ještě nejsem slavná a známá a nemohu tudíž točit filmy, televizi, rozhlas ani dabing", vypráví V s humorem o svých dabingových začátcích, "jsem se rozhodla k návratu do Prahy. A jen co sem se vrátila, udělala jsem to, o čem jsem si myslela, že nikdy v životě nedokážu. Zavolala jsem K. M. Walló a jeho dceři Olze, uznávaným dabingovým režisérům, a požádala jsem je, jestli by mi nepomohli. Přiznám se, že jsem se hrozně styděla, jenže štěstí se někdy musí pomoct, člověk pro něj něco, a většinou hodně, musí udělat," dodává už vážně Valérie. Každopádně ji K. M. Walló pozval na jakési natáčení a svěřil jí pro začátek malou roličku. A tam se také Valérie poprvé setkala před mikrofonem s M. Moravcem, který daboval hlavní roli. "Měla jsem příšernou trému - pusu slepenou, kolena rozklepaná a srdce až v krku. Mirek mě vzal za ruku a řekl mi: Uklidni se, tady máš text, tady obraz. Jsi herečka, hravě to zvládneš. A tím mi hrozně pomohl. Pak mi ještě vysvětlil, abych se soustředila hlavně na to, jak má postava dýchá, protože jedině tak se mohu správně strefit do její řeči. Tehdy jsem si osvojila termín, že člověk se musí naučit dýchat se svou rolí, aby jí nadaboval dobře."

Fakt, že se Valérie v dabingu osvědčila a že ho umí se pak pochopitelně rozkřikl. Dnes často pracuje nejen na mnoha televizních seriálech, z nichž nejúspěšnější je zřejmě Dynastie, ale také, a to zejména s režisérkou Olgou Walló v České televizi, na umělecky závažných filmech.

S Miroslavem Moravcem se před mikrofonem setkává pravidelně. Naposledy dabovala několik menších rolí v "jeho" seriálech Komisař Moulin a Kojak. Do Kojaka si Valerii vybral režisér Vít Olmer prý pro zpestření hlasového rejstříku celého seriálu. "Každý herec hrozně rád slyší, když mu někdo řekne - nezlob se, je to sice malá role, ale já tě prostě potřebuju, nikdo jiný by to tak dobře neudělal. Někdy to samozřejmě není pravda, prostě jen nesehnali nikoho jiného, ale já říkám, že herci jsou jako koně - jdou za každou rolí stejně rychle jako oni za otýpkou sena." Miroslav Moravec zase namluvil několik postav ve Valeriíně Dynastii. Valérie ale nejraději vzpomíná na to, jak spolu dabovali western Tenkrát na západě. "Olga Walló Mirka obsadila do role Franka (H.Fonda), já jsem namluvila Claudii Cardinálovou. Hrozně mě to nadchlo a zároveň se mě dotklo, jak Olga tento film, pro někoho dokonce film filmů, zatratila. Řekla mi totiž: Mám pro tebe jen nějakou malou prácičku, pak s tebou ale počítám do role jedné ze tří dcer v Králi Learovi, kterého jsem přeložila a upravila, tak hlavně na to se koukej dobře připravit. Krále Leara jsme pak nakonec dělali souběžně s Tenkrát na západě a já si zvlášť dobře pamatuji na jeden moment. Režiséři jsou nejraději, když herci milostné, já jím říkám funící, scény natáčejí společně, protože se inspirují, provokují. My jsme se ale s Mirkem z časových důvodů společně nesešli, točili jsme to každý zvlášť - a já v té nádherné, vlastně znásilňovací scéně byla bez partnera."

Valérie je dnes jednou z našich nejzkušenějších hereček. Říká, že měla velké štěstí nejen na krásné dramatické role, ale i v tom, že zatím nedostala nabídku, například v erotických nebo krvavých filmech, kterou by musela z etických důvodů odmítnout. A tvrdí, že ji dabování stále velmi baví. "Každá práce je jiná a mě vždycky těší si vymýšlet některé situace, se kterými jsem se ještě nesetkala. Třeba jak vyřešit, když herečka na plátně kouří a já ve studiu nesmím - jestli si mám strkat do pusy propisovačku, malíček nebo jen tak zkroutit obličej do grimasy. Nebo jednou jsem dabovala černošku, která měla ústa přes celý obličej a k tomu navíc šišlala - a šišlejte s široce otevřenou pusou tak, aby vám bylo rozumět a aby to vypadalo věrohodně. Tak to je na naší práci ´takový to kořeníčko´, to hezké."

Co říká Valérie o svých dabérských rolích
Alexis v Dynastii považuje za jednu ze svých nejmilejších rolí: vždyť jak často člověk dostane příležitost dabovat takovou mrchu, v níž jsou spojené všechny možné vášně, které si jen dokážete představit - líska, nenávist, mateřské city, ženský šarm…

Roli, kterou ve filmu Tenkrát na západě ztvárnila Claudia Cardinálová, jsem namluvila s velkou chutí a nejraději vzpomínám na dabování milostné scény na dálku.

Na roli manželky v seriálu Kutil Tim vzpomínám nejen kvůli spolupráci s Václavem Postráneckým, také mistrem v oboru, ale i díky tomu, že jsem na dabingu pracovala společně se svými "seriálovými" dětmi, které se při natáčení chovaly velmi mile a bezprostředně.

V seriálu Údolí princezen, který se odehrává v prostředí hollywoodských umělců, jsem namluvila stárnoucí herečku, která mládne tím, že má mladého milence. Její problémy však v osobním životě rozhodně nemám :).

Moje poznámka:
Škoda, že se Valérie nevyjádřila i k MwC… :(

[DOWNLOAD / MP3 / 432kB]
2 minuty s Valérií Zawadskou

Other goodies :)
Pokud si chcete přečíst rozhovor, který Valérie spáchala pro časopis ANO, hledejte na této adrese… Mimochodem - o MwC tam nepadne ani slovo (to jen pro vaši informaci :), ale je tam alespoň fotka Peggy…

Celebrity
Valérie Zawadská v pořadu Celebrity Ve čtvrtek 17. května 2001 byla Valérie Zawadská hostem v živě moderovaném pořadu Celebrity na TV3. Zajímavostí je, že do tohoto pořadu můžete vy sami posílat dotazy prostřednictvím e-mailu nebo telefonu. Já jsem využil té první možnosti a napsal jí otázku:

Já: "Rád bych se Valérie Zawadské zeptal na dabing seriálu Ženatý se závazky - konkrétně co bylo na dabingu Peggy Bundové asi nejsložitější a jestli se na ni musela nějak složitě připravovat :). Děkuji."

A k mému překvapení mi ji v ten čtvrtek vážně zodpověděla, sice jen částečně, protože moderátor pořadu je idiot :), ale to vůbec nevadí. Odpověděla mi toto:

Moderátor: "Mrkneme na mejl, protože tam můžeme navázat... Jak se vám dabovala Peggy ze Ženatý se závazky?"

Valérie: "Jééé (směje se). Úžasně a skvěle!"

Moderátor: "Musela jste se složitě připravovat?"

Valérie: "Přiznám se že ne. Tady tenhle seriál připravoval, upravoval a režíroval Mirek Saic, kolega skvělý, s kterým se mi do dneška výborně dělá. A na Peggy Bundovou tedy já v životě nezapomenu!"

Můj e-mail na televizní obrazovce... :) No a komu nestačil čistý text a chce slyšet a hlavně vidět Valérii Zawadskou pěkně na živo, může si stáhnout půlminutové video, které jsem pro vás nagraboval.

[DOWNLOAD / AVI DIVX / 0:26 / 531kB]
Celebrity s Valérií Zawadskou

Dabing - hlavní role
Dynastie (Dynasty) - Alexis Colbyová (Joan Collins)
Kutil Tim (Home Improvement) - Jill Taylorová (Patricia Richardson)
Ženatý se závazky (Married with Children) - Peggy Bundová (Katey Sagal)
Údolí princezen (Valey of the Dolls) - ? (?)
Velké Vlny - ? (?)
Hříšnice - ? (?)
Esmeralda - Fatima (Laura Zapata)
Všichni starostovi muži (Spin City) - Stacey (Jennifer Esposito)
…a MNOHO dalších, které se mi nepodařilo odhalit! :)

Dabing - filmy
Tenkrát na západě (Once Upon a Time in the West) - ? (Claudia Cardinálová)
Paříž, Paříž (Paris, Paris) - Bílá kočička (?)
Kočka (?) - ? (Simone Signoretová)
Pod bláznivým měsícem - TV reporérka
Jackie Brown - Jackie Brown (Pam Grier)
Klub odložených žen (The First Wives Club) - ? (Goldie Hawn)
Případ neoprávněného zabití - ? (?)
Před svatbou ne! (Heartbreakers) - (Max Connersová) (Sigourney Weaver)

Dabing - vedlejší role
Kojak
Komisař Moulin
Správná Pětka (Party Of Five)

Dabing - počítačové hry
Polda 2 (česká adventura)

Filmové role
Šílený kankán (1983) - Hilda
Kouzelné dobrodružství (1983) - Valentina
Rozpuštěný a vypuštěný (1985) - Böhmová
Zastihla mě noc (1986) - Grundilka
Lev s bílou hřívou (1986) - Gabriela Horvátová
Experiment Eva (1986) - Andílek
Narozeniny režiséra Z. K. (1987)
Vážení přátelé, ano (1989) - Monika
Kráva (1993) - Adamka
Jedna kočka za druhou (1993) - Viktorova milenka
Saturnin (1994)
Nejasná zpráva o konci světa (1997) - pouze hlas: obryně
Jezerní královna (1998)

Televize
Jak Vojtěch pro princeznu do ohně skočil (1989) - ?
Modrý pták (1993) - ?
Duch český (2001) - Ruská majitelka novin

Divadelní role
Jak vraždili sestru Charlie (2000) - Divadlo Ungelt


*.ZIP-soubory prosím ze svých stránek nelinkujte přímo,
ale pouze na www.bundastranky.cz!! Díky.

copyright © bundaboy 1998-2009 všechna práva vyhrazena
http://www.bundastranky.cz/