Legrační děvče
Christina Applegateová: Už nejsem Kelly Bundová

Týd. Televize 23/2002 (Uljana Donátová) - po 27.5.2002
Christina Applegate Pokud se herec uplatní v úspěšném televizním seriálu, mívá zpravidla velké štěstí. Pokud je seriál úspěšný, bývá zpravidla také velice dlouhý, a to už takové štěstí být nemusí. Jedna jediná role může herce nejen připravit o další příležitosti, ale navždy ho zaškatulkovat - a doslova mu ukrást vlastní osobnost. U mladého herce to může vést až k tragickým koncům. Christina Applegateová strávila s jedinou postavou deset let.

Deset let ji diváci znali a dodnes znají jako hloupoučkou, krásnou blondýnku Kelly Bundovou ze seriálu Ženatý se závazky, který u nás právě reprízuje TV Prima. Dnes už má i jiné příležitosti a chce dokázat, že je svébytnou komediální herečkou.

Miminko z reklamy
Christina je dcerou hudebního producenta Roberta Applegatea a zpěvačky a herečky Nancy Priddyové. Rodiče se rozešli krátce po jejím narození a Christinu vychovávala jen matka. "Maminka musela mnohé obětovat, když vychovávala dítě sama. Když jsem dospívala, viděla jsem, co všechno pro mne udělala, ale myslím, že jsem ještě stále plně nepochopila cenu, kterou musela zaplatit," uznává vliv své matky Christina. "Nebylo to pro ni lehké: na jedné straně tu bylo nejisté a namáhavé povolání herečky, na druhé straně výchova dítěte. Byly jsme jako takové dvě tulačky - nikdy jsme nevěděly, odkud získáme peníze. Máma vždycky říkala, že si nemohla dovolit chůvu, a proto mě brala s sebou na natáčení," vzpomíná Christina. Zatímco otec se podruhé oženil, a Christina tak získala nevlastní sestru a nejlepší přítelkyni Alisu, s níž dokonce společně bydlela, a také bratra Kylea, Nancy se již nikdy nevdala, i když několik let žila s hudebníkem Stephenem Stillsem.

Maminka pochopitelně stála také u dceřiných prvních krůčků v showbyznysu. Svůj herecký debut absolvovala už v pěti měsících v reklamě na zařízení pro děti. Ve čtyřech letech točila Christina rozhlasové reklamy pro obchodní řetězec Kmart, i když prý šišlala a neuměla dobře mluvit: "Ale tahle práce nám s maminkou pomohla přinést jídlo na stůl," směje se herečka. Už odmalička chodila do baletu, do hudebních kurzů a brala lekce herectví - to vše se jí matka snažila dopřát. Spolu s ní si také odbyla ten opravdový herecký debut v televizní mýdlové opeře Days of Our Lives.

Christina Applegate v Ženatém se závazky Počátkem osmdesátých let hrála v několika filmech, ovšem zlomovou příležitostí byl rok 1987, kdy získala roli v seriálu Ženatý se závazky. S Kelly Bundovou prožila následujících deset roků. "Když se lidé dívají na televizi a vidí tam nějakou rodinu, je většinou tak perfektní, že si pomyslí: Proč má rodina není také taková? V případě Bundových si však lidé většinou říkají: Díky Bohu, že moje rodina není takováhle!" vysvětluje Christina ohromný ohlas seriálu, který mnohé diváky šokoval, ale klíč jeho úspěchu ležel v tom, že diváci nejen v Bundových našli něco ze sebe, co před sousedy úzkostlivě tajili, ale především v tom, že každý se rád podívá na někoho, kdo je na tom hůř než on. Samozřejmě se také nešlo vyhnout spekulacím o tom, že šestnáctiletá dívka má poměr se svým seriálovým tatínkem Edem O'Neilem. Vyrovnávat se s popularitou v teenagerském věku prý vůbec nebylo jednoduché; bylo svůdné najednou začít nakupovat drahé šaty, nové auto. "Naštěstí mi máma pomohla zůstat na zemi," přiznává herečka, která jako dítě byla spíše plachá a zranitelná a které dlouho trvalo, než se spřátelila s ostatními dětmi.

Na druhé straně ve školce neustále nadávala. Maminka s ní tedy udělala dohodu, že to smí dělat jedině doma. V letech, kdy točila seriál Ženatý se závazky, prý nad ní často získávala vrch její odvrácená stránka. Aby Christina neskončila jako řada dětských hvězd v zajetí alkoholu, drog nebo depresí (například herečka Dana Platoová, která hrála její starší sestru v televizním seriálu Diff'rent Strokes, spáchala v roce 1999 sebevraždu), pomáhala jí víra.

Je členkou Agape International Spiritual Center podobně jako Vanessa Williamsová, Stevie Wonder nebo třeba Hillary Swanková. Agape kombinuje aspekty západního a východního přístupu k náboženství. Při vlivu maminky asi nikoho nepřekvapí, že Christinu již od sedmi let učila meditacím. "Přitáhlo mě to ke snaze dozvědět se víc o sobě, najít hlubší vazby s duchovní částí mé osobnosti. Opravdu mě to zachránilo před tím, stát se typickým hereckým dítětem, které vyrůstá uprostřed televizních show," říká Christina Applegateová.

Mateřská touha
Christina Applegate s manželem Jonathonem Schaechem Když v roce 1997 seriál Ženatý se závazky skončil, stála Christina před otázkou, co bude dál. Zjistila, že kastingoví agenti jsou lidé mírně řečeno bez fantazie, protože jí neustále nabízeli role ve stylu Kelly, aniž zaznamenali, že z herečky se mezitím stala dospělá žena. Christina má v sobě především komický talent, i když, jak tvrdí, se zpočátku brala velmi vážně. Až druhou nebo třetí sezonu se v seriálu Ženatý se závazky zbavila ostychu a její herectví stoupalo. Projevit komický talent jí nakonec dovolilo několik filmů, které v uplynulých dvou letech natočila. Společně s Jeanem Renem a Christianem Clavierem si zahrála v americkém remaku francouzské komedie Návštěvníci, s Gwyneth Paltrowovou spolupracovala na filmu A View From The Top. "Konečně jsem točila s někým, kdo něco znamená," směje se Christina. Hitem amerických kin je v současnosti snímek, který u nás bude uveden hned po prázdninách Prostě sexy. Christina zde hraje nejlepší kamarádku Cameron Diazové a film je drsně romantickou veselohrou o hledání toho pravého muže. Kritika jeho humor srovnává s poněkud tvrdší verzí oblíbeného seriálu Sex ve městě. Mezi Diazovou a Apllegateovou vzniklo už při čtených zkouškách velké kamarádství, které se projevovalo i při natáčení: "To děvče je, sakra, legrační. Má úžasné načasování vtipů, neustále přichází s nějakými nápady. Je to skvělá herečka," pochvaluje si partnerku Diazová.

"Když jsem si přečetla ten scénář, hned mě napadlo: Bože, to je o mně a o všech mých kamarádkách! Při každé větě jsme s Cameron taky hned věděly, co si myslí ta druhá. Přesně jsme dokázaly odhadnout, jak to hrát," říká Christina.

Christina Applegate s manželem Jonathonem Schaechem ve svatební den Ona sama už však má hledání pana Pravého za sebou. V říjnu roku 2001 se při malém rodinném obřadu provdala v Palm Springs za svého dlouholetého přítele, herce a bývalého modela Jonathana Schaeche, o němž je přesvědčena, že bude správným otcem jejich dětí: "Nechci své dítě vychovávat sama. Dokázala bych to, ale nechci! Chci být matkou, která má u sebe otce svých dětí. Chci s tím mužem být až do osmdesáti, sedávat na verandě, popíjet limonádu a žertovat o našich životech." Christina a její muž prý chtějí svým dětem dopřát vše, co ona mít nemohla: život v hezkém prostředí, dobré školy. Budoucí mateřství považuje Applegateová za nejdůležitější krok v životě a rozhodně nehodlá své děti vystavit tomu, aby vyrůstaly v Los Angeles.
Ally McBealFriends Again - vše o seriálu PřáteléPrůvodce seriálem LOST (Ztraceni)Česká seriálová databázeBrutální Nikita CZ - průvodce seriálem La Femme Nikita
copyright © bundaboy 1998-2009 všechna práva vyhrazena
http://www.bundastranky.cz/